English Српски
ПОЧЕТНА

 

32. Циклус акције "Шах у школе"

 

У просторијама ШСБ данас је свечано обележен Дан шаха у Београду, а поводом завршетка 32. Циклуса Акције "Шах у школе". Уз учешће бројних званица из света шаха из Београда и Србије додељене су награде најбољим младим шахистима из целе Србије, као и најактивнијим руководиоцима шаховских секција. Награде је обезбедила Привредна банка Београд АД и Шаховски информатор.
Присутнима су се обратили велемајстор Александар Матановић и представник Привредне банке Београд АД.

НАГРАЂЕНИ МЛАДИ ШАХИСТИ И ШАХИСТКИЊЕ
 

Стефана Милутиновић

Зајечар   Татјана Матрицки Чуруг

Данијела Петровић

Чуруг   Драгана Николовска Београд

Иван Шаренац

Београд   Максимилијан Бошковић Краљево

Бранко Грбић

Панчево   Лука Вранковић Гроцка

Васил Даничић

Гроцка   Стефан Вранковић Гроцка

Кристијан Жижа

Гроцка   Предраг Станковић Гроцка

Срђан Алексић

Гроцка   Ана Ковачевић Пожаревац

Светлана Стојадинов

Томашевац   Барбара Диздаревић Обреновац

Саша Пукшец

Прокупље   Александар Инђић Стара Пазова

Милица Милосављевић

Ћуприја   Немања Живковић Ниш

Немања Милановић

Нови Сад   Марија Ракић Лештане

Лазар Радусиновић

Лештане   Анита Наков Димитровград

Јелена Тривуновић

Футог   Петар Крстић Пирот

Милош Рогановић

Врбас   Јелена Недељковић Рипањ

Радмила Недељковић

Рипањ   Сара Вајановић Рипањ

Јована Живојиновић

       

 

НАГРАЂЕНИ ЗАСЛУЖНИ ШАХОВСКИ РАДНИЦИ
 

Драгољуб Лазић

Крагујевац   Света Николић Лебане

Бошко Мијатовић

Крушевац   Славица Митевски Лесковац

Будимир Лакићевић

Ваљево   Јовица Костић Пирот

Драшко Бегуш

Шабац   Раде Милосављевић Главинци

Славиша Мицковић

Пожаревац   Ранко Тејић Александровац

М. Перовић

Инђија   Јосип Декић Сомбор

С. Рогач

Нови Сад   Небојша Сомборски Зрењанин

Б. Стојановски

    М. Античевић Шид

Зоран Андрић

Рипањ   З. Билбија Гроцка

Живка Комленац

Гроцка   Петар Прица Сремчица

Милорад Бранковић

Београд   М. Станојловић Младеновац

Слободан Душић

Обреновац      

У јутарњем делу програма организован је и брзопотезни турнир за омладинце и омладинке на којима су победили Марија Ракић и Иван Шаренац.

Шах као уметничка инспирација
Такође, извршена је и презентација уметничких слика академског сликара Младена Србиновића које је аутор поклонио ШСБ као трајни легат. О стваралаштву Србиновића говорио је велемајстор Светозар Глигорић.

Светозар Глигорић о стваралаштву Младена Србиновића

Уз припомоћ Предрага Кнежевића, бившег уредника Радио-Београда, а друга из младости и Младену Србиновић и мени, био сам посредник код даривања чувеног сликара Шаховском дому у Београду. Питање је откуд шаховска тематика у богатој уметничкој каријери Србиновића, која траје преко пола века?
Мало је познато да је Младен Србиновић као ђак Друге мушке гимназије, два разреда млађи од мене који сам био у Првој мушкој, био одани љубитељ шаха и да је учествовао на омладинским првенствима Београда у години када сам се као 16-годишњак одвојио од омладинских турнира поставши шаховски мајстор 1939. године.
Мени је занимљив податак да је сликар Коста Хакман, који ми је кратко време у гимназији био професор цртања, касније био један од пет професора у чијој је класи Младен Србиновић завршио студије на Академији ликовне уметности и што је био повод да се одвоји од бављења шахом.
Младен Србиновић касније био је дакан на Академији ликовне уметности, и редовни професор, а сада је потпредседник Српске академије наука. Учествовао је на безброј самосталних и колективних изложби у земљи и иностранству. Носилац је Октобарске награде Београда и Седмојулске награде Србије. Добио је низ награда на изложбама на којима је учествовао разноликим стваралаштвом. Био је свестрано активан поред сликарства у графици, зидном мозаику, таписерији и витражима. Много пута је учествовао на УЛУС-овим изложбама и Октобарским Салонима у Београду.
У његовом ретко богатом раду, приврженост Младена Србиновића шаху огледала се у његовом учешћу у VIII интернаицоналном бијеналлу лепе уметности са темом спорт у Мадриду 1982. године. Ту је приказао велике слике Партија Шаха (Фишер-Спаски 1973/73), Шаховски дуел (Фишер-Петросјан 1971) и слику Крај партије у уљу.
Овде у Шаховском Дому сада можемо да видимо шест великих слика. Све то биће трајни украс ове сале у којој се најчешће одвија редовни шаховски живот и где ће та дела бити посебна инспирација посетиоцима и такмичарима свих узраста.
На крају треба споменути да Младен Србиновић 2003. године у Паризу био добитник звања Титуларног члана Европске Академије наука, уметности и литературе, што је у рангу 72. нобеловца специфично у тој области.
Моја је пријатна дужност да овде изразим у име свих љубитеља шаха захвалност на великодушном гесту Младена Србиновића, и на продубљеном достојанству ове нама важне просторије.
Хвала такође овом великом скупу са двостурким циљем да ода пошту овом догађају и традиционалном завршетку још једне од многих успешних година велике акције Шах у школе.

Полазницима Шаховске школе Београда подељена су сведочанства и дипломе поводом завршетка школске године. ВМ Радослав Симић и ИМ Никола Караклајић играли су симултанку са полазницима школе.

 

 
НАГРАЂЕНИ
Брзопотезни турнир
Светозар Глигорић
говори о стваралаштву
Младена Србиновића
ПР Привредне банке Бгд уручује награде
Иван Шаренац
и Марија Ракић
Предраг Кнежевић, Светозар Глигорић
и Драган Котевски
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
11000 БЕОГРАД, ул. Нушићева 25/II, Тел: +381 11 3222 447, Тел/Факс: +381 11 3222 448, e-mail: cs_sah@verat.net
Copyright © 20
06 Шаховски савез Централне Србије